Aktualności

_13A2136-bbe98b986b17491ee8c63177624a966f.jpg

Święto Ikony Matki Bożej "Wszystkich Strapionych Radość"

6.11.2013 r. na Świętej Górze Grabarce odbyły się uroczystości ku czci Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość”.
Świąteczne nabożeństwa rozpoczęły się całonocnym czuwaniem w przeddzień święta. Wśród pielgrzymów na wieczorne nabożeństwo przybyli także wierni w autokarowej pielgrzymce z Bielska Podlaskiego. O godz. 21.00 odbył się akatyst ku czci Ikony Bogurodzicy „Wszystkich Strapionych Radość”. O godz. 6.00 pierwszą Świętą Liturgię sprawowali: ks. Paweł Gumieniak i ks. Krzysztof Matwiejuk z przyklasztornej parafii. Głównej Świętej Liturgii o godz. 10.00 przewodniczył J. E. Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa, współcelebrowali: ks. dziekan Andrzej Jakimiuk, archim. Ignacy (Pytel), ks. Aleksander Wysocki, ks. Jerzy Czurak, ks. Rodion Wołosiuk, ks. Tomasz Kosiński, ks. Rafael Szczerbacz, ks. archidiakon Paweł (Tokajuk), ks. diakon Jarosław Makal, ks. diakon Denis Rusnak.

W słowie skierowanym do wiernych podczas Świętej Liturgii J. E. Metropolita zwrócił uwagę na ważną rolę Bogurodzicy w zbawieniu człowieka. Metropolita podkreślił znaczenie macierzyństwa Bogurodzicy, Która będąc Matką Boga, stała się Matką wszystkich ludzi. W Jej macierzyństwie zostało uświęcone macierzyństwo każdej kobiety. Za pośrednictwem Bogurodzicy Przedwieczny Bóg przyjął ludzkie ciało, już tu rozpoczyna się uświęcenie natury człowieka. To dar, który trzeba rozwijać  w swoim życiu. „Dobry, wierny sługa” jako rozumne stworzenie wnika w tajemnice Bożej łaski i rozwija otrzymany dar i pozostaje szczęśliwy. Z przeciwnego postępowanie „leniwego sługi” rodzą się osobiste problemy człowieka i całego świata.

Metropolita życzył, aby dzięki modlitwom Bogurodzicy Bóg darował wszystkim mądrość, gorliwość, twardą wiarę i nadzieję na Bożą siłę.------------------------------------------------------------------------------------------

MOJA ZŁOTÓWKA NA GRABARKĘ